Sosyal Medya ...

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

12678
0
PAYLAŞ

Sosyal medya alışkanlığının tüm dünyada çığ gibi büyümesiyle firmaların da çok kullanılan sosyal ağlarda firma imajını yönetecek, algı oluşturacak sosyal medya uzmanlarına ihtiyaçları ortaya çıktı. Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Youtube, Instagram, Foursquare, Pinterest gibi ilk akla gelen sosyal ağlar, firmaların rekabet gücünü koruması için müşterileri ile kuracakları iletişimde oldukça etkili platformlar haline geldi.

Sosyal Medya
Sosyal Medya

Bununla birlikte ortaya çıkan sosyal medya uzmanlığının tüm bu sosyal ağlara hâkim olmak kadar başka nitelikler de gerektirdiğine şüphe yok. İşletmelerin, gelişen piyasa koşulları ve rekabet ortamına uyum sağlamaları varlıklarını sürdürebilmeleri için ilk gerekliliktir. Bu bilinçle hareket eden işletmeler ise; sosyal medyanın kazandığı gücü fark ederek kendi lehlerine kullanmak üzere stratejiler geliştirmekte gecikmediler. Sosyal medya uzmanları aracılığı ile yapılacak çalışmalar, markanın konumlanması ile başlayıp daha sonra bu konumun korunması ve yükseltilmesi için gösterilecek çaba ile devam etmektedir. Sosyal medya uzmanı olmak için bilgisayar mühendisi, web tasarımcısı ya da grafik tasarımcı olmaya gerek yok.

Sosyal medya uzmanları, sosyal ağların gücünün farkına varmış, ifade yeteneği güçlü ve toplumsal değişimleri iyi analiz edip yönlendirme becerisine sahip özel nitelikte kişilerdir. İyi bir sosyal medya uzmanının hangi aşamada nereden destek alacağını bilmesi de başarısını arttıran unsurlardandır. Temsil ettiği markanın konumlanma stratejisini oluştururken, çok boyutlu düşünen sosyal medya uzmanı, web sitesinin hazırlanmasından sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlara kadar her konuda kaliteye ve incelikli düşünmeye özen gösterecektir. Markanın yurt dışında da temsil edileceği durumlarda sitede ve sosyal ağlarda bulunan hesaplardaki İngilizce içeriklerin kaliteli ingilizce tercüme yapan kişi ve kuruluşlara yaptırılması gibi incelikler, işletmenin marka imajı konusunda oldukça etkili olacaktır. Sosyal medya uzmanı olmak için; işe önce kendi kişisel hesaplarınızın tanıtımı ile başlamak ve takipçi sayınızı arttırarak dikkatleri üzerinize çekmek ilk iş olacaktır.

Sosyal ağlarda popüler olan ve binlerce takipçiye sahip kişilerin fazladan bir gayret göstermelerine bile gerek kalmadan firmalardan teklif aldıkları son zamanlarda çok rastlanan gelişmelerden biridir. Ancak bir işletmenin sosyal medya uzmanı olarak çalışmak istiyorsanız, yapmanız gereken işlerin biraz daha zorlaşacağını belirtmekte yarar var. Sosyal medya uzmanı olarak ne gibi beklentilerle karşılaşacağınızı bilmek istiyorsanız, işte size birkaç ipucu;

1) İşletmenin sosyal medya hesaplarının oluşturulması ve takipçi kazandırmak üzere dinamik bir hale getirilip kazandığı konumun korunması sizden beklenecek ilk çalışma olacaktır.

2) Sosyal medya reklam ve tanıtım stratejilerini oluşturmak ve bunları yönetmek, satışlara olan etkisini izleyerek gerektiğinde müdahale edip yön değiştirmek de sosyal medya uzmanının işleri arasında.

3) İşletmenin faaliyet gösterdiği sektörü analiz ederek geri dönüşü fazla olacak kampanyalar organize etmek ve dolaylı olarak satışların arttırılmasında rol oynamak da sosyal medya uzmanının fonksiyonları arasındadır.

4)
Sosyal medya ile tüm dünyaya hitap edebilmenin mümkün olduğu düşünüldüğünde, gerektiğinde https://www.bogazicitercume.com.tr/simultane-tercume gibi kuruluşlardan tercüme hizmeti alarak işletmenin ulaştığı hedef kitleyi genişletmek, tüm dünyadan takipçi kazanmak yine sosyal medyanın gücünden yararlanmayı sağlayacak kişiye yani sosyal medya uzmanına verilecek görevler arasında olacaktır.

BİR YORUM YAP