Sitemap nedir...

Sitemap nedir? Nasıl kullanılır?

12893
1
PAYLAŞ

Site Haritaları, hazırlanan her web sitesi için unutulmaması gerekenler listesinde yegane maddelerden bir tanesidir. Arama motorları web sitenizi botlar aracılığı ile gezer ve indeksler buraya kadar her şey bilindik zaten fakat botların gezerken ulaşamadığı noktaları ise web site sahipleri Sitemap adreslerini arama motorlarına kayıt ettirerek ulaşılması güç noktalara takviye yapabiliyorlar.

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Site Haritası, arama motorları tarafından bulunamayan bölgeleri bildirmek için kullanılan; biraz daha basit açıklamak gerekirse web sitenizdeki sayfaların tam listesini çıkartmaya yarayan özelliktir.

Sitemap (Site Haritası) Nasıl Yapılır?

Site haritası oluşturmanın bir çok yöntemi var fakat WordPress kullandığımızı varsayarak devam edelim. WordPress için bile bir çok eklenti var belli başlı iki yöntemi açıklayalım.

1. Yoast SEO

yoastkapak
Sitemap Oluşturucu 1. Eklenti (Yoast Seo)

Bu eklenti farklı bir kategoride – biliyorsanız problem yok 🙂 – yer almaktadır. Eğer web sitenize seo eklentisi kurduysanız veya kuracaksanız – ki kurmamak büyük eksiklik – bu eklentiyi tavsiye ederim. Ayrıca, bu eklenti ile birlikte konuda bahsetmiş olduğumuz Site Haritası özelliği de beraberinde geliyor.

Örneğin benim site haritam: http://tzengin.com/sitemap_index.xml

Yoast Seo

2. Google XML Sitemaps

gxskapak
Sitemap Oluşturucu 2. Eklenti (Google XML Sitemaps)

Bu eklenti ise yalnızca Site Haritası oluşturmanıza olanak sağlayan, 1 Milyondan fazla kişi tarafından tercih edilen eklentidir. Bu eklentiyi kullanırsanız web sitenizin site haritası şu şekilde olacaktır: http://siteadi.com/sitemap.xml

Google XML Sitemaps

1 YORUM

BİR YORUM YAP