Obezite Nedir...

Obezite Nedir?

4981
0
PAYLAŞ


İnsanlar arasında vücut kitle oranlarının yüksek çıkması durumlarına obezite denilmektedir. Yani şöyle açıklayacak olursak boyunuz ile kilonuzun orantısının orantısız bir şekilde ilerlemesi durumudur. Yani boyunuz kısa veya uzun olabilir ancak ona denk gelecek olan kilonuzun çok aşırı olması durumunda obezite hastalığına yakalanma riskinizi yükseltmektedir. Tıp dalında yapılmakta olan bir takım testler bulunmakta ve bu testler sonucunda bir takım oranlar meydana gelmektedir. Oranlarınızın %30 değerinin üstüne çıkıyor olması durumu Obezite Nedir? Sorusunun cevabı olabilir. Yani fazla hatta ve hatta aşırı kiloluk da denilebilir. Belli bir sınırlamaya kadar olan kısımlarda kişiler bir takım diyetler veya sporlar yaparak fazla kilolarından daha hızlı bir şekilde kurtulabilirler. Fakat değerlerin çok çok üstünde olan ve her ne yaparsa yapsın hiçbir şekilde kilo veremeyen kişilerde ise cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir. Oda mide ameliyatları adı altında gerçekleştirilebilen birden fazla ameliyatın olduğuna işaret edilmektedir. Yani uygun görülen veya sizlerin tercihi ile birlikte karar verilen ameliyatlar olmaktadır. Kimisi geri dönüşümü olmayan, kimisi ise zor da olsa geri dönüşümü olabilen ameliyatlardan oluşmaktadır.

Ülkemizde ve dünya genelinde bu tarz ameliyatlar geçirerek fazla aşırı kilolarından kurtulan insanları görebilmekteyiz. Geçici değil kalıcı çözümler sunduğu için son derece beğenilen ve istenilen ameliyat türleri olarak bilinirler. Merak konusu olan Obezite Tedavisi doktor tarafından başlatılmakta ve karşılıklı hasta ile fikir alışverişi yapılarak izlenen bir yol olmaktadır. Hastanın oranlarına göre ve yaş gruplarına göre bir takım tedavi süreçleri olmaktadır. Normal oranlara sahip olan hastalar içinde testler yapıldığı için ileriye dönük olasılıkların önlenebilmesi için erken önlemler alınabilmektedir. Sınırlarda olan veya sınırları da aşan kişiler için ise tatbikîde cerrahi müdahale daha yakın gözükmektedir. Hastanın sağlık problemlerine göre ameliyata hazır olup olmama durumları da göz önünde bulundurularak erken tedavinin başlanması da sağlanabilir. Bazı durumlarda duyduğumuz veya şahit olduğumuz mide balonu operasyonu daha çok ölümcül obezite olan kişilerde ilk 6 ay olarak kullanılmakta ve hastanın ameliyata hazır hale gelmesi için tercih edildiği bilinmektedir. Geçici bir çözüm olmasından dolayı normal şartlar da süreklilik olarak kullanılamaz. Dilerseniz en eski olarak bilinen mide ameliyatı seçebilir veya günümüzde en çok tercih edilen ve daha kolay yapılan tüp mide ameliyatını tercih edebilirsiniz. İkisi arasında bir takım farkındalıklar olmuş olsa bile aslında her ikisi için de kilo vermeniz normal olmaktadır.

Kulak arkası edilecek bir hastalık biçimi olmamasından dolayı mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Sadece kendiniz için değil aynı zamanda sevdikleriniz için de güzel sonuçlar yaşatabilecektir. Bundan dolayı ameliyat olmanız gereken durumlarda bir operasyona karar vermeniz ve onu yaptırmanız sizlerin sağlığı açısından önemlidir. Obezite kişide sadece fiziksel bozukluklar oluşturmamakta aynı zamanda psikolojik çöküntüleri de beraberinde getirdiğini belirtmek isteriz. Söz konusu olan ve kâbus haline gelen hastalık Obezite Cerrahi müdahale gördüğü zamanlarda baş edilebilmekte ve ortadan kalkmaktadır. Operasyon sonrasında hasta hızlı bir şekilde kilo vererek normal orantısına geri dönmekte ve bir daha istese de kilo alamamaktadır diyebiliriz. Yani operasyon sonrasında sınırları aşmayacak derece bir kiloya sahip olarak hatta tekrardan zayıflama işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Önemli olan geri dönüşümü zorda olsa olan ve asla geri dönüşümü olmayan operasyonlar arasında doğru karar vermek gerekmektedir. Kendinizi nasıl daha iyi hissedecekseniz ve kendinizi nasıl daha sağlıklı kabul edecekseniz o yönde karar vermeniz çok daha doğrudur.

BİR YORUM YAP