Kaptan Amerik...

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

13554
4
PAYLAŞ

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War) filmini henüz izleyebildim ve Batman v Superman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice) filminde olduğu gibi bunun da abartıldığını düşünüyorum.

Kaptan-Amerika-Kahramanların-Savaşı-Fragman-FikriSinema
Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Filmin ilk yarım saatini saydım diyebilirim, bildiğiniz dakikaları saydım. Hiç de abartıldığı kadar yokmuş, en azından ilk 20 dakikası. BvS filminin karanlık olduğundan ve gereğinden fazla drama sahnesi olmasından yakınmıştı kimileri, Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde de çok gereksiz / komik sahneler mevcuttu, bana kalırsa tam olarak ağırlığını koyamadı ortaya.

Zaten herkesin bildiği üzere DC Evreni karanlık bir yapıya sahip, Marvel evreni ise biraz aydınlık ve esprili bir evrene sahip. (Tabi bu genel bir şey. DC’nin Supergirl’ü, Flash’ı, Vibe’ı vesaire varken, Marvel’ın da Jessica Jones, Daredevil, Luke Cage’i var…) Bu yüzdendir ki ikisini aynı kefeye koyup kıyaslamamak lazım. Az önce kıyaslamış gibi olsam da kıyaslamadım, kıyaslayanlara ironi yapmaya çalıştım.

E tabi, filmin berbat olduğunu veya bekleneni veremediğini söylemiyorum. Hoşuma giden birden çok sahne oldu, bunlar: Spider-Man; Ant-Man gibi karakterlerin olduğu sahnelerdi daha çok.

610bcf9584f4da8002ea38e7d176ca16
Spider vs. Cap.

Spider-Man karakterini canlandıran Tom Holland‘ın hayal kırıklığına uğratacağını düşünüyordum haftalardır ama resmen Al Ulan! der gibi bir oyunculuk sergiledi, tabi bunda senaristlerin ve yönetmenlerin de payı var. Ama doğruyu söylemek gerekirse Spider-Man‘e bayıldım diyebilirim; Ant-Man‘e göre biraz daha eğlenceliydi.

Unutmadan ekleyeyim, yanlış görmediysem eğer ağlarını bir mekanizma ile atıyordu. Doğru gördüysem ve çizgi romanda da böyleyse (Tobey Maguire’den öğrendiğimiz Spider-Man için) 2002 yapımlı filmde ki Spider-Man gibi olsaydı keşke diyebilirim sadece.

Ağırlık olarak da en çok kendini ortaya koyduğunu düşündüğüm ise Black Panther (Chadwick Boseman) ‘di. Özellikle son sahnelerinde duygulandırdı ve güzel mesajlar verdi.

Black Widow, Falcon, War Machine, Vision, Scarlet Witch gibi karakterleri de üzgünüm ama çok gereksiz gördüm. Zaten anlayacağınız üzere pek de ön planda değillerdi; belki de bu yüzden gereksiz görmüşümdür, bilmiyorum ama olmasalardı diğer karakterlere daha çok vakit ayrılabilirdi; dolayısıyla daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.

Iron Man vs. Captain America

Yine Batman v Superman filminden örnek verelim. Bu kavga, BvS’de ki kavgaya göre biraz daha sonucu tahmin edilebilirdi. Çizgi romanlardan haberdar olmayanlar, yalnızca filmini izleyenler için diyorum tabi ki.

cap-vs-iron-man-cw
Captain America vs Iron Man

Üstteki dövüş sahnesinin ardından Iron Man’in yaptığı çocukluğu hatırlıyorsunuz değil mi?

onu babam yaptı, senin değil ki o. o babamın. hak etmiyorsun onu. banane banane.

🙂

Devam filmi çıkacak mı kesin olarak bilmiyorum fakat, büyük ihtimalle çıkacaktır. Çünkü filmin bittiği nokta itibari ile gelecek filmin akıcılığının da artabileceği düşüncesindeyim.

4 YORUM

  1. Filme eğlence katan kesinlikle Spidermandi. Yazı da denildiği gibi birinci yarı fazlasıyla sıkıcı geçti. Ve eminim filmin bittigini sanip son 5 dk da çıkanlar son sahneyi kaçırmış oldular üzgünüm :’)

  2. Filmin esprili sahnelerini abartili bulup en cok o sahneleri begenmen nasil bir celiski ? devam filmi gelicek. Bence hicbir karakter gereksiz değildi hatta daha cok zengilesse daha farkli sahneler ciksa ortaya daha guzel olur. BvS izlemek nasip olmadi karsilastirma yapamiycam o konuda ki karsilastirilmamali pek bence. Ben izlerken gayet zevk aldim ve akici buldum. Belki de cok fazla hayran olmamdan bilmiyorum. Devami cok daha iyi olacak gibi.

  3. Filmin ilk 1 saatinden sonra asıl filmi izlemeye başladık.Tabi herkesi şaşırtan da bir sahne oldu çünkü çoğumuz spiderman karakterini canlandıran Tom un bu role uygun olmadığını ve film puanını assagı çekeceğini dusunuyoduk ki bana göre bunu wanda ve vision yaptı. Sonuç olarak spider geçer not aldı ve çoğu avengers sınıfta kaldı diyebiliriz devam filminde her şey yerine oturucaktır tabi tek umudum o kötü müydü hayır ama beklenenin altındaydı ya da ben çok şey bekliyodum.

  4. Iron Man’in Cap’e o şekilde cümle kurması çocukça değil, aksine “babamın yaptığı kalkanla, babamı öldüren adamı kurtarmak için herkesi karşına alıp suç işliyorsun” anlamı taşıyor. Ek olarak: Daha Avengers Infinity War part 1 ve part 2 olmak üzere 2 yenilmezler filmi çekilecek. 2018 ve 2019’da.

BİR YORUM YAP