E-Posta Pazar...

E-Posta Pazarlama – Mail Listesi

8837
3
PAYLAŞ

Mailing List (E-Posta Listesi) Nedir?

E-Posta Listesi (Mailing List), kullanıcıların/ziyaretçilerin kendi istekleri doğrultusunda e-posta adreslerini, sunmuş olduğunuz alana kayıt etmeleri sonucunda girdikleri listedir. Bu liste, size/ürün – hizmet sunan firmaya çok fazla olanak sağlamasıyla beraber, birden fazla kişiye ulaşmayı daha basit kılar.

İki tip E-Posta listesi vardır:

I ) Duyuru Listeleri

İşletmeler, bu tip e-posta listeleri aracılığıyla hayranlarına/takipçilerine kendi kampanyalarını ve benzeri gelişmeleri bildirmek/duyurmak amacı ile kullanmaktadır.

E-Posta Pazarlama
E-Posta Pazarlama

II ) Tartışma Listeleri

Yine işletmeler üzerinden örnek verecek olursak, kendi içerisinde düzenlenen gelişmeleri fikir alışverişi / beyin fırtınası yapmak – irtibat halinde kalmak için kullandıkları liste tipidir. Bu listeler genellikle belli bir gruplaşma altında yapılır. Az önce örnek gösterilen işletmenin tartışma listesine, işletme ile alakası olmayan veya hayranı olan birisinin girmesi pek doğru olmayacaktır.

E-Posta Koleksiyonu

E-Posta Pazarlama stratejisinde ilk adımdır. Bu koleksiyonu yapılandırmak için birden fazla seçeneğiniz vardır, örneğin abone ol butonları; yorumlardan otomatik olarak aboneliği işaretleme butonları gibi… Bu verileri toplamak için en uygun yöntemi yine siz belirleyeceksiniz.

Mailing List
Mailing List

I ) Hızla Büyüyen E-Posa Listenize Çözüm

Web siteleri için, e-posta pazarlamacıları teknik analizler sonucunda bir formül bulmuşlardır.

Harika Bir İçerik + Eylem Çağrısı = Yüklü E-Posta Listesi

Bu kadar basit olabilir mi? Olur tabi…

İlgi çekici ve okuyucunun keyif aldığı/öğrendiği harika içerikler giriyorsanız o ziyaretçinin sitenizi tekrar ziyaret etmesi kaçınılmaz olacaktır. Size düşen görev ise, sıklıkla bu içeriklerinizi okuyan ziyaretçilerinizin nabzını ölçmek olacaktır. (Bir abonelik alanı ekleyip, okunma/görüntülenme sayısına oranla ne kadar abone aldığınızı ölçerek içerik kalitenizi bu oranda biraz daha arttırabilirsiniz veya aynı çizgide devam edebilirsiniz.) Gerçekten içeriklerinizle ilgilenen kişiler e-posta listelerinde güncel içeriklerinizi görmekten mutluluk duyacaklardır.

Okuyucuyu harekete geçirmek önceliğiniz olmalıdır.

II ) E-Posta Listesi Büyütme Stratejileri

a)Çoklu Eylem Çağrısı: Eylem çağrıları tam anlamıyla ziyaretçi gözüyle düşünülerek yapılmalıdır. Çünkü aksi durumda sitenizi tekrar ziyaret etmeme şansı doğacaktır. Bu çağrıları, blog kullanıyorsanız yazı içerisinde girişe, bitişe ya da bir bağlantı aracılığıyla pop-up olarak ekleyebilirsiniz. Yine bu çağrıların basit ve kullanışlı olmasına, güzel görünmesine önem vermelisiniz.

Dijital Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama Stratejileri

b)Alış / Veriş: E-Posta listenize kaydolmasını istediğiniz ziyaretçilere bir şeyler sunabilmeniz, abone oluş oranında gözle görülür artış sağlayacaktır. Örneğin aboneleriniz arasında çekiliş düzenleyip e-kitap, kitap, cd gibi hediyeler dağıtabilirsiniz. Bu sizin onlara değer verdiğinizi ve onların sizin okuyucunuz olduğu için mutlu olduğunuzu gösterecektir.

c)Opsiyonel  Bağlantı: Ziyaretçileriniz, e-posta abonelik butonları; popupları dışında onlara kendi istekleri doğrultusunda girebilecekleri bir alan açmanızı hoş karşılayacaklardır. Örneğin site alt kısmı (footer) bağlantı listenize Site Aboneliği adı altında bir bağlantı ekleyerek isteyen ziyaretçilerin oradan abone olmasını sağlayabilirsiniz.

III) Sosyal Gücünüzü Gösterin

Ziyaretçilerinize / abone olmayı düşünen okuyucularınıza sosyal gücünüzü gösterin. Örneğin, abonelik formunda toplamda kaç adet aboneniz olduğunu belirterek, sitenizi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. (80.000 Abone Arasına Hemen Katıl!)

Görsel: Oğuz Veli Yavaş
Görsel: Oğuz Veli Yavaş

IV) E-Posta İçerikleriniz İlgi Çekici Olsun

Abone olmasını başardığınız ziyaretçilerin, abonelikten ayrılmaması içinde nedenler sunmalısınız. Buna, gönderdiğiniz e-postaların gerçekten ilgi çekici olmasını sağlamakla başlayabilirsiniz. Örneğin gönderdiğiniz ilgi çekici bir e-posta, o postayı okuyan bir abonenin, bir başkasına önermesine yol açabilir ya da ilgisini çekmez ise abonelikten bile ayrılabilir.

3 YORUM

  1. Guzel Bir Yazi Olmus Ellerinize sagLik Ama Artik Eskisi Kadar E-posta Pazarlamasina ve E-Posta Yazilarina Onem verilmedigi Kanaatindeyim .

BİR YORUM YAP