E-Posta Pazar...

E-Posta Pazarlama – Liste Organizasyonu

8768
1
PAYLAŞ

e-posta-pazarlama-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Toplanılan e-posta adreslerini düzenlemek, organize etmek bir hayli önemlidir. Şu aşamada yapılması gereken tüm e-postaları düzgün ve düzenli biçimde tek bir dosyada toplamak olacaktır. Bunu Excel veya benzeri aracı programlar ile yapabilir gerektiğinde mail göndermek istediğinizde dışarı aktarıp kullanabilirsiniz.

Excel çalışma alanınızı dönüştürüp, Save As (Farklı Kaydet) sekmesini kullanarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Microsoft Office Butonu > Farklı Kaydet adımlarını uygulayın, burada dikkat edilmesi gereken nokta e-postaların karışmaması bunun içinde Farklı Kaydet dedikten sonra Metin (Sekmeyle Ayrılmış) ya da CSV (Virgülle Ayrılmış) tipini seçmek olacaktır.

E-Posta Biçimlendirme

E-Posta listelerinizde ölü (kullanılmayan ya da silinen) e-postalar olacaktır, her zaman olur. Bunun belli başlı bazı nedenleri vardır: listeleme yaparken harf, karakter hataları yapılmış olabilir; e-posta adresi uzun süre kullanılmadığından kapatılmış olabilir; silinmiş olabilir gibi… Bunun için listenizi oluştururken (elle) yazım hatalarından olabildiğince kaçınmaya çalışın. Ayrıca eski bir e-posta listesine sahipseniz ortalama olarak bu listenin %22-23’ü ölü e-postalardan oluşacaktır.

Opt-in (Giriş İsteği)

Uyguladığınız bir opt-in stratejisi size potansiyel müşteri getirisi sağlayacaktır.  Opt-in, izin tabanlı pazarlama olarak açıklanabilir. Örneğin: Firmamızın kampanyalarından haber olmak istiyorsanız e-posta listemize kayıt olun…

Bir önceki içeriklerden hatırlayacağınız gibi Call to Action (Eylem Çağrısı) yapmış oluyoruz aslında. Bu çağrılar ile e-posta adreslerini farklı yöntemlerle toplayacağımızı görmüştük. İndirim kuponları, çekilişler gibi potansiyel müşteri gözünden düşünüldüğünde ilgi çekici olabilecek kampanyalar ile bu çağrıyı aktif kullanılır hale getirebilirsiniz. Ancak bunun yanında bu çağrıya kulak verip e-posta adresleriyle kayıt olan ziyaretçiler aslında bir hizmet sözleşmesi imzalamış oluyorlar ve kayıt olabilecek durumdayken çekinip kayıt olmayan ziyaretçilerde olacaktır. Bunun olmasını önlemenin en basit yolu ise, onlara bu e-postaların neden ve nasıl kullanılacağına dair kısa bir açıklama sunmanız olacaktır.

abone-ol

Opt-out

Bir opt-out işlemi, gönderdiğiniz mail üzerinde gözle görünebilen bir yerde olmalıdır ve abonelikten ayrılmayı planlayan abone, verdiğiniz “Abonelikten Ayrıl” bağlantısı üzerinden kolayca bu işlemi gerçekleştirebilmelidir.

abonelikten-ayril

Bu bağlantıyı ekleyip/eklememek size kalan bir şeydir fakat abone olmuş ziyaretçilerinizi bu bültende zorla yer almasını sağlamak hem marka değerinizi sarsacak hem de kişinin gizlilik hakkında endişelerini arttıracaktır. Özet olarak, “Abonelikten Ayrıl” bağlantısının yer alması hem markanızın değerini düşürmeyecek, hem de ilgili olduğunuzu gösterecektir.

1 YORUM

BİR YORUM YAP