Blog Yazarken...

Blog Yazarken Göz Ardı Edilmemesi Gerekenler

13669
7
PAYLAŞ

Blog yazmak her ne kadar basit gibi görünse de, bana kalırsa bir o kadar zorluğu da yanında getiren bir iş. Özellikle, bir kitleniz varsa ve bu kitleniz her yazınızı okuyup etkileşimlerde bulunuyorsa yapmanız gereken iş, daha dikkatli ve özverili olmak zorunda.

Blog yazarken göz ardı edilmemesi gereken unsurları beraber inceleyelim mi? Haydi.

1. Kullandığınız Üslubun Etkisi

Okuyucular her ne kadar “bilgi almaya gelen ziyaretçiler” olsa da, onlarında insan olduklarını ve yüzlerinde  tebessüm oluşabileceğini unutmamak size artı puan olarak dönecektir. Çünkü ziyaretçiler / okuyucular ilk sefer bilgi almak için, ikinci seferleri ise; ilk seferin iyi geçtiğini düşündükleri için olacaktır. Haliyle bu şekilde artı puan olarak dönecektir. ( Eğer seo yapınız çok iyiyse, beğenmese bile karşısına çıkma durumunuz da var tabi 🙂 )

2. Kullandığınız Görsellerin Etkisi

Görselin ne önemi var ki? Google’dan konu ile alakalı bir görsel bulup, yazıya eklerim. Kim ne düşünecek ki?” dediğiniz an ölüm gibi bir şey olabilir, ama kimse ölmez korkmayın. Görseller, içerikten daha ilgi çekicidir. ( resmi değil, bana göre 🙂 ) Kaliteli içeriğinizi, anlamlı; uyumlu ve ilgi çekici görseller ile süsleyebilir ve ziyaretçiye “oy babağün kemüğne, herife bak!” dedirtmeyi başarabilirseniz bu daartı puan olarak sizin hanenize eklenecektir. Çünkü ilk maddede ki gibi, ziyaretçinin “hoş“unu bulmak asıl hedefimiz.

3. Kullandığınız Sistemin / Temanın Etkisi

+ Bu da mı gol değil? – Değil maalesef. Birbirine girmiş, renk uyumları berbat, yazıları okunaksız, her yerinden reklamlar fışkıran bir sitede sen  gezmezsin. Neden ziyaretçi senin siten o şekilde ile sana girsin ve gezsin ki? Değil mi? Böyle şeylere önem verelim, önem vermeyenleri uyaralım. Ki tekrar artı puan olarak lehimize işlesin. 🙂

4. Web Sitenizin Esnekliği

Tabii ki bir Kelly Rutherford esnekliğinde olmasa bile, mobil gezinen ziyaretçileri düşünmek; onlara istediklerini vermek yani geziş rahatlığı sağlamak en önemli görevlerinizden bir tanesidir. Ziyaretçi, zoom+, zoom- yapa yapa sitemizi gezse herhalde bayaa bir kulaklarımız çınlar. Zaten Google beyfendi de öncelikleri arasında responsive (esnek) tasarımları katmıştı.

5. İçeriklerinizin Uzunluğu

İçerikleriniz, maçı 1-0 önde götüren ve son 5 dakikayı bir ömür gibi gören futbolcunun gördüğü şekilde uzun tutmamaya, önemli bilgileri tez vakit elden çıkarmaya bakın. Tabi hemen de gitmesin ziyaretçimiz, ortalama ziyaretçi kalmasüresini düşürmemesi açısından. İlgisini çekecek önerilerde bulunun, sidebarlarınızda beğenebileceği türde bileşenleri bulundurun. Yani, kendi sitenize bir ziyaretçi gibi girin; wp-admin şifresini bilen birisi olarak değil. 🙂

6. İstatistik Verilerine Göz Atmayı Aksatmayın

Google Analytics verilerinize her gün, hatta mümkün olabildiğince çok önem gösterin. Her müsait olduğunuz an inceleyin, hangi içeriğiniz daha çok tıklanma almış, hangi içeriğinize daha çok arama yolu ile ulaşılmış, hangi içeriğiniz ne kadar yorum almış, ne kadar paylaşılmış gibi gibi binbir türlü şeyler var ve siz zaten bunları biliyorsunuz. Aman ha aksatmayın, yoksa üzülürsünüz; bende üzülürüm :/

 

7 YORUM

  1. Bütün blog yazan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalara değinmişsiniz. Faydalı ve güzel bir paylaşım olmuş. Bu kriterlere dikkat eden bloggerlar mutlaka başarı sağlayacaklardır.

BİR YORUM YAP