11.22.63

11.22.63

13008
3
PAYLAŞ

Bir çok roman uyarlamasının ardından izlediğim en kaliteli uyarlama listesine ilk üçe girebilecek bu dizinin perde arkasında Stephen King (yazarı), J.J. Abrams (yapımcısı) gibi isimleri görüyoruz. Zaten bu iki ismin dahi yan yana gelmesi kalite kokusunun ulaşmasını hızlandırıyor.

maxresdefault_1xj4.1920

11.22.63 romanını okumaya fırsatım olmadı henüz, fakat ne hikmettir ki dizisini izlemeye fırsat buldum 🙂 Çok ironik bence.

Sözlüklerde vesaire kitabını okuyup, dizisini de izleyen arkadaşların yorumları genellikle 2. bölümden sonra romandan koptuğu yönünde; eğer doğru ise –ki her uyarlama da kopmalar oluyor/olur– kitap kötü diye düşünmeden edemiyorum; veya ikisi de aynı güzellikte olabilir pek tabii.

** Ek olarak: Dizi jeneriği çok ürkütücü abi!

Dizi,
Jake Epping isimli öğretmenin (James Franco) yaptıklarını ve yapacaklarını odak alıyor. Al’ın sayesinde zamanda yolculuğun var olduğunu öğrenen Epping, kendisine bir görev edinir: JFK (John Fitzgerald Kennedy) suikastini önlemek!

Peki bu suikasti önleyebilecek mi? Başına neler gelecek?

 ** Spoiler içerir ** 

Al’ın söylediğine göre, zamanda her geriye gittiğinde bir önceki yaptıkların sıfırlanıyor. Buraya kadar bir şey yok, peki kanser olup geri döndüğünde geri gidip sonra tekrar geri dönsene be adam!

MV5BMzZkNWM3NDctZTQzNy00MzlkLWExMzktZThmM2YyMDg1ZTMwXkEyXkFqcGdeQXVyNDg4MjkzNDk@._V1__SX1303_SY591_

Ha diyeceksiniz ki “ya abi kendini sıfırlayamıyor ki ama“, ama Epping sıfırladığında kanseri gitmişti; hatta yaşıyordu. Bazı çelişkiler vardı böyle ama sonuç olarak harikulade bir yapımdı ve mini dizi olması dolayısıyla final yapması biraz üzücü oldu…

Son üç dört bölümde aylar, haftalar, günler, saatler gibi atlamalar oluyordu onların yerine araya ufak ufak hikayeler, dram gibi… sıkıştırılabilir dizi uzatılabilirdi aslında. Ah ah.

MV5BMTY1OTE4MDUzN15BMl5BanBnXkFtZTgwMjM4MTEzNzE@._V1__SX1303_SY591_

James Franco (Jake Epping) ve Sarah Gadon (Sadie Dunhill) ‘ın ilk defa aynı sahne de göründüklerinde Sadie dikkatimi çekmişti. Sonrasında bir daha geldiğinde daha dikkatli bakmıştım ve kadına ben de aşık olmuştum resmen. Zaten daha sonra sahilde karşılaştılar ve gerisi malumunuz hanımefendiyi kaptırdık. Sağlık olsun.

3 YORUM

  1. Abi stephen king diyorsun nasıl iyi olmasın 🙂 4 adet korku ve gerilim romanını okudum , bir insan kitap okuyarak korkarmı diye düşüneneler olacaktır gerçektende korkuyorsunuz ve sürükleyici olması nedeniyle hemen bir sonraki sayfayı çevirmek istiyorsunuz harika bir yazardır stephen

  2. Şahsen son günlerde izlediğim en iyi dizi serisi. Hem kısa hem dolgun içeriğe sahip. Spoiler vermek istemiyorum ama filmin başrol oyuncusu, son bölümde Sadie karakteriyle yaş farkı olmasına rağmen romantik bir şekilde dans etmeleri beni çok mutlu etmişti.

BİR YORUM YAP